Jak przeprowadzić test A/B?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które są zainteresowane przeprowadzeniem w najbliższym czasie tego testu. To rozwiązanie zyskuje na popularności. Nie może to jednak zaskakiwać. Wszystko dlatego, że test A/B pozwala uzyskać wiele informacji na temat własnej strony internetowej. Jak jednak prawidłowo przeprowadzić test A/B? Zapraszamy do dzisiejszej lektury poświęconej tej tematyce.

Test A/B – jakie są najważniejsze zasady?

Test A/B ma kilka kluczowych zasad, które należy przestrzegać

Autor zdjęcia: MorseInteractive

Test A/B ma kilka kluczowych zasad, które należy przestrzegać. Inaczej test nie da miarodajnych wyników. Najbardziej kluczowe jest to, że na stronie testowej może być wprowadzona tylko jedna zmiana w stosunku do strony głównej. Wiele osób nie do końca przestrzega tej wskazówki. Właściciele sklepów internetowych zmieniają bowiem kilka elementów jednocześnie. Niestety, to powoduje, że trudno jest jednoznacznie orzec, który szczegół wpłynął na ewentualne lepsze wyniki finansowe. Trzeba być zatem cierpliwym, aby test A/B przyniósł oczekiwany skutek (https://www.omniconvert.com/pl/testy-ab-mozliwosci).

Trzeba podkreślić, że prawidłowo przeprowadzony test A/B to minimum 7 dni na sprawdzenie czy dana zmiana ma wpływ na zachowania klientów. Często dzieje się tak, że właściciele decydują się wydłużyć ten okres dwukrotnie, ponieważ po 7 dniach nie są pewni czy dany szczegół ma jakikolwiek wpływ czy też nie ma żadnego. Zbyt krótkie pomiary nie są wskazane, ponieważ ciężko na ich podstawie wysunąć prawidłowe wnioski, które potem pozwolą ulepszyć stronę i oczywiście dzięki temu zarabiać z tego tytułu większe pieniądze.

Warto wiedzieć, że test A/B może być przeprowadzany na wielu stronach testowych jednocześnie. Dzięki temu szybciej można dowiedzieć się, jakie elementy mają wpływ na zachowania klientów, a jakie tego wpływu w ogóle nie mają. To zdecydowanie przyspiesza całą procedurę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *